Flow injection – co to?
Flow injection jest to jedna z metod na bezinwazyjną odbudowę estetyczną. W odróżnieniu od pełnych rekonstrukcji bonding czy właśnie flow injection nie wymaga ingerencji w szkliwo zębów. Jest to idealny sposób poprawy estetyki uśmiechu dla pacjentów, którzy po prostu chcieliby sprawdzić jak będą się czuć w nowym uśmiechu. Jej główną zaletą jest to, że efekt końcowy można wcześniej dokładnie przewidzieć. Pacjent przed wykonaniem ostatniej pracy może zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy.
Różnicę między flow injection a bondingiem stanowi sposób zakładania prac. Flow injection jest wykonywane przez technika po uprzednim pobraniu wycisków, natomiast bonding polega na bezpośrednim nakładaniu materiału – kompozytu na zęby i samodzielnemu kształtowaniu zęba przez lekarza stomatologa.
Flow injection – krok po kroku
1. Na samym początku jest wizyta konsultacyjna podczas, której pacjent przedstawia swoje oczekiwania oraz pobierane są wyciski.
2. Pobrane wyciski trafiają do technika dentystycznego, który opracowuje nowy kształt zębów. Zostaje wykonany mock-up/wax-up, dzięki któremu pacjent będzie w stanie zobaczyć proponowany efekt końcowy.
3. Taka praca trafia do nas, pacjent jest zapraszany na przymiarkę. Próbne licówki są zakładane pacjentowi, aby mógł zobaczyć jak będzie wyglądał i czuł się w nowym uśmiechu. Na tym etapie jest możliwe wprowadzenie poprawek.
4. Gdy praca zostaje zaakceptowana przez pacjenta, technik wykonuje matrycę z przezroczystego silikonu, która po założeniu na uzębienie pozwala dentyście w puste przestrzenie wprowadzić kompozyt. W ten sposób zęby otrzymują pożądany kształt.
Działa to na zasadzie odbicia formy, która pozwala na uzyskanie identycznego uśmiechu, który został uprzednio zaakceptowany przez pacjenta. Wybierając właśnie zabieg flow injection pacjent ma realny wpływ na kształt licówek. Z tego względu, że ta metoda wymaga współpracy z technikiem, jest ona droższa niż tradycyjny bonding (pomimo tego, że jest używany taki sam materiał kompozytowy.
Flow injection – dla kogo?
Metoda ta sprawdzi się nie tylko u pacjentów, którzy pragną poprawy estetyki przednich zębów, lecz także np. po leczeniu ortodontycznym. Technika ta pozwala uzupełnić brakujące przestrzenie między zębowe oraz wyrównać i ustabilizować zgryz. Niestety nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. U osób narażonych na silne ścieranie się zębów, przy niewyleczonych zębach (z dużą ilością ubytków) lub przy zębach z brakiem wystarczającej ilości tkanek własnych ta metoda niestety się nie sprawdzi. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wtedy wybór odbudowy np. protetycznej – wykonanie koron.